Dzisiaj jest: 23 Marzec 2018    |    Imieniny obchodzą: Pelagia, Feliks, Zbysław
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

DOM KULTURY - MAŁOGOSZCZ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Zajęcia Szachy

Sekcja szachowa

SEKCJA SZACHOWA W MAŁOGOSZCZU ZAPRASZA:

alt


Dlaczego Szachy?

" Szachy, to ... rozrywka najszlachetniejsza, wymagająca najwyższego kunsztu" jak napisano w 1283 roku, w pierwszym podręczniku gry w szachy. Szachy to gra, która ma w sobie mnóstwo zalet.

Szachy to dyscyplina łącząca elementy sportu, nauki i sztuki - stwarza nieograniczone możliwości wykazania inicjatywy i fantazji. Rozwijając wyobraźnię, pamięć, zdolność abstrakcyjnego, logicznego myślenia kształtuje cechy charakteru nieodzowne do osiągnięcia zwycięstwa na szachownicy,  jak i w życiu.

Szachy są sportem umysłowym ze wszystkimi elementami sportowej rywalizacji wymagającej umiejętności panowania nad sobą, wytrwałości, przezorności, odwagi, woli zwycięstwa. Rozwijają inteligencję i zdolności twórcze. Niezaprzeczalne są walory szachów społeczne, kulturalne i wychowawcze


Zapraszamy wszystkie dzieci/młodzież w wieku od 7 do 15 lat na zajęcia Sekcji Szachowej.
Zajęcia odbywają się w budynku Szkoły Podstawowej w Małogoszczu - sala nr 21 w każdy wtorek od 16.00 - 18.00


Zajęcia prowadzi Instruktor Szachowy – Kowalski Artur

turniej_szachowy

 


 

 

INFORMACJE NA TEMAT SEKCJI SZACHOWEJ

Sekcja szachowa dla dzieci/młodzieży działa przy Domu Kultury w Małogoszczu od października 2005r.

Podstawowym celem działalności sekcji szachowej jest rozwój i popularyzacja szachów jako dyscypliny sportowej w środowisku gminy Małogoszcz, ze szczególnym nastawieniem na naukę i zainteresowanie grą w szachy dzieci (w wieku gimnazjalnym i podstawowym) uczęszczające na zajęcia sekcji szachowej. Rozwijanie umiejętności intelektualnych i pobudzanie wyobraźni dzieci/młodzieży, kształtowane poprzez rozwiązywanie zadań i kombinacji szachowych. Naturalnie, funkcjonowanie sekcji związane jest także z zapobieganiem patologiom społecznym poprzez zagospodarowanie wolnego czasu dzieci i młodzieży.

Można wyróżnić dwa kierunki pracy sekcji:


1. Popularyzacja gry w szachy poprzez organizację turniejów szachowych na terenie gminy Małogoszcz z okazji imprez masowych np. "Dni Małogoszcza", feryjne i wakacyjne turnieje dla dzieci i młodzieży, turnieje o tytuł mistrza szkoły oraz rozgrywki międzyszkolne.
2.Praca szkoleniowa oraz udział najzdolniejszych szachistów w turniejach organizowanych przez Świętokrzyski Związek Szachowy, Szkolny Związek Sportowy i innych organizatorów w województwie świętokrzyskim.

Działalność sekcji szachowej otwarta jest także dla wszystkich chętnych mieszkańców gminy Małogoszcz, czego wyrazem będą organizowane ogólnodostępne turnieje szachowe.


alt

ROK 2010
                

Osiągnięcia sportowe i organizacyjne:

1. Feryjne Turnieje Szachowe 2010

W dniach 20 i 27 stycznia 2010 r. w budynku Liceum Ogólnokształcącego w Małogoszczu odbyły się Otwarte Feryjne Turnieje Szachowe dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Małogoszcz.
Do zawodów łącznie przystąpiło  9 zawodników. Zmagania szachowe rozgrywane były systemem kołowym - 7 i 10 rund z tempem gry 10 minut dla zawodnika na rozegranie partii.

I turniej feryjny wygrał Jarosław Helman, który zgromadził 6 pkt i odebrał puchar za I miejsce w kategorii do lat 15. W kategorii do lat 12 triumfował Emil Skrzypczyński, który uzyskał 4 pkt.

W II turnieju feryjnym rozegranym na dystansie 10 rund /mecz i rewanż/ bezkonkurencyjny okazał się Grzegorz Dąbek, który zwyciężył z kompletem 10 pkt. W kategorii do lat 12 niespodziewanie zwyciężył 6-letni Szymon Spurek, który pokonał aż dwukrotnie starszych od siebie rywali i zdobył 5 pkt.

Najlepsza trójka w każdej kategorii wiekowej otrzymała ciekawe nagrody rzeczowe ufundowane przez miejscowy Dom Kultury.

Wyniki I Feryjnego Turnieju Szachowego:
http://www.malogoszcz.pl/asp/pliki/pobierz/i_feryjny_turniej_szachowy_-_wyniki_10.htm
 
Wyniki II Feryjnego Turnieju Szachowego:
http://www.malogoszcz.pl/asp/pliki/pobierz/ii_feryjny_turniej_szachowy_-_wyniki_10.htm


2. Mistrzostwa Polski Przedszkolaków w Szachach

W dniach 23-25 kwietnia br. w hotelu Łucznik w Sielpi k/Końskich odbyły się tegoroczne Mistrzostwa Polski Przedszkolaków /dzieci do lat 7/ w Szachach. W zawodach wystartowało łącznie ponad 130 młodych miłośników i miłośniczek szachów z terenu całej Polski, a wśród nich najmłodszy reprezentant sekcji szachowej Domu Kultury w Małogoszczu Szymon Spurek.

Debiut w tak prestiżowej imprezie szachowej wypadł całkiem nieźle, gdyż rozstawiony z ostatnim numerem startowym /92/  Szymek ostatecznie uplasował się na 53 miejscu zdobywając 4 pkt. z 9 partii.

Występem swoim zasłużył sobie na nagrodę rzeczową i puchar, będąc najlepszym zawodnikiem z terenu woj. świętokrzyskiego /8 uczestników/ przy okazji zdobywając V kategorię szachową. Szymon uzyskał także jako jedyny zawodnik z woj. świętokrzyskiego awans do Finału Pucharu Polski Juniorów 2011.

Wyniki końcowe: http://www.szszach.pl/MPP_2010/index.html
 

XXIV Ogólnopolskie Konfrontacje Taneczne

Dom Kultury w Małogoszczu - Miejscem Odkrywania Talentów


Szukaj

Galeria Zdjęć

Znajdź nas na Facebooku!

fb

KONTAKT

Dom Kultury
ul. 11 Listopada 17
28-366 Małogoszcz
Tel. 041 38 55 193
E-mail: dkmalogoszcz@op.pl